Odpust parafialny
sobota, 19-08-2023
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jednocześnie dzień odpustu w naszej parafii. Tegorocznej sumie odpustowej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, a mury świątyni wypełniły się wiernymi, którzy tradycyjnie przybyli tego dnia na Eucharystię z bukietami ziół i kwiatów do poświęcenia.
Mszę świętą koncelebrowali: ks. Paweł Pielka, ks. Paweł Majewski, ks. Rafał Stępniewski oraz ks. Paweł Cicirko, który wygłosił okolicznościową homilię. Obecni byli także nowi kanonicy, których w poczet katedralnej kapituły włączył bp Kaszak
Zebranych powitał ks. Jan Gaik, proboszcz i prepozyt kapituły katedralnej:
- Ta świątynia, w której się znajdujemy, budowana była 6 lat. W 1899 r. otwarła swoje progi dla wszystkich, którzy ją nawiedzają. Każdy drogi Gościu, wchodzący do tej świątyni, bądź pozdrowiony i miło przywitany. Od ponad 120 lat spogląda na wszystkich tu przybywających patronka naszej parafii – Matka Boska Wniebowzięta – która zajmuje miejsce w głównym ołtarzu. Tak ją przedstawił autor – Włodzimierz Tetmajer.– mówił proboszcz Katedry.
Ks. Paweł Cicirko w swojej homilii odwołał się do przekazu Tradycji o Wniebowzięciu NMP:
- Apostołowie rozproszeni po całym świecie po wylaniu Ducha świętego przybyli, aby być przy Maryi, która zasnęła. Jednak przy zaśnięciu nie było apostoła Tomasza. Tego samego, który miał włożyć swoje palce i dłoń w rany i bok Chrystusa po zmartwychwstaniu.
Apostoł Tomasz po przybyciu do pozostałych uczniów poprosił, aby otworzono grób Maryi. Nie znaleziono jej ciała. Natomiast w powietrzu unosił się zapach kwiatów i na tę pamiątkę dzisiaj święcimy kwiaty zioła i kłosy zbóż, dziękując Bogu za tegoroczne plony ziemi.– wyjaśnił ks. Cicirko.
Duchowny, przypominając wymiar patriotyczny dnia 15 sierpnia, zachęcił wiernych do modlitwy o pokój i za Ojczyznę:
- Potrzeba nam i dzisiaj, w Święto Wojska Polskiego wzywać naszą Królową, aby miała nasz kraj w swojej opiece. Aby w naszej ojczyźnie i na całym świecie wypełniły się słowa, które widnieją na Westerplatte: „Nigdy więcej wojny”.
Dlatego dzisiaj ofiarujmy Maryi nie tylko piękne kwiaty, zioła i kłosy zbóż, ale przede wszystkim naręcza naszych dobrych uczynków i naręcza naszych czystych serc. – podkreślił ks. Cicirko.
Po kazaniu nastąpił obrzęd instalacji nowych kanoników kapituły katedralnej. Godność tę otrzymali:
- ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu
- ks. Grzegorz Koss, dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu
- ks. Gerard Małodobry, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu oraz proboszcz-budowniczy kościoła pw. św. Faustyny w Będzinie.
Po zakończonej Eucharystii i procesji kapłani udali się na plac katedralny, gdzie bp Kaszak poświęcił nowy Krzyż Misyjny, ufundowany przez nowo mianowanych księży kanoników.
Dogmat o Wniebowzięciu NMP jest ostatnim z dogmatów Kościoła Katolickiego. Ogłosił go Papież Pius XII, w uroczystość Wszystkich Świętych 1950 r., w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Treść dogmatu ma następujące brzmienie:
- Niepokalana Bogarodzica zawsze Dziewica Maryja, po zakończeniu biegu życia ziemskiego, została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały. (Pius XII, Munificentissimus Deus).
Prawda wiary o Wniebowzięciu NMP jest wyznawana również przez kościoły wschodnie, które tę uroczystość nazywają Zaśnięciem NMP.
tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech